LEDmarket

Switch to desktop Register Login

Kā pareizi izvēlēties LED lampu

1. Lampas spilgtums      

Izvēlēties parasto spuldzi mums nesagādā grūtības. Visi apmēram iedomājamies un zinām, kā spīd parastā kvēlspuldze, un tās spilgtums ir atkarīgs no patērētās elektroenerģijas. Jūsu ērtībai mēs sastādījām tabulu, kurā atspoguļoti dažadu spuldžu spilgtumi un jaudas.

Elektroenerģijas patēriņš:

Kvēlspuldze

Luminiscences

LED

W

W

W

25

5

3

40

8

5

60

12

8

75

16

10

100

25

12

 

2. Lampas pamatnes (cokols) veids

Pārsvarā gadījumu spuldzes cokola veids ir norādīts uz spuldzes virsmas vai spuldzes tehniskajā dokumentācijā. Pamatam (cokolam) ir sava apzīmējumu sistēma. Tā sastāv no dažiem elementiem.

1) Pirmais burts apzīmē pamata (cokola) veidu:
E - vītnes cokols
G - spraudņa cokols

2) Cipars norāda cokola savienojuma daļa diametru vai attālumu starp spraudņiem.

Vītnes cokols

Edisona cokols – vītnes sistēma ātrai spuldzes savienošanai ar patronu.Apzīmējums Е** norāda diametru milimetros. Piemērs: cokols E27 – vītnes savienojuma diametrs 27 mm.

cokols

Tips

Diametrs, mm

Nosaukums

Е12

12

Miniatūrais cokols  (MES)

Е14

14

"Minjons" (SES)

Е27

27

Vidējais cokols (ES)

Е40

40

Lielais cokols (GES)

 

 

 

 

 

Spraudņa (kontakta) cokols

Apzīmē ar burtu G. Spraudņa sistēmu izmanto spuldzes savienošanai ar patronu. Cipari apzīmējumā norāda attālumu starp spraudņa centriem; ja spraudņu vairāk, kā 2 – tad norāda apļa diametru, kurā atrodas spraudņu centri. 

cokols

Tips

Attālums starp kontaktiem, mm

G5

5

G9

9

G13

13

 

 

 

 

 

cokols

 

 

Spuldzēm ar cokolu GU10 kontaktu beigās ir paplašinājumi, patronai pieslēdz ar rotāciju.

Atsevišķos gadījumos cokola veida vietā tiek norādīts spuldzes veids.

MR16 (cipari mēdz atšķirties) – standarta izmēra halogēnu spuldze ar atstarotāju. Pārsvarā izmanto spraudņa cokols GU 5.3.

R50 (cipari norāda spuldzes diametru) – reflektora spuldžu izmērs. Tās izmanto, lai veidotu virziena gaismu. Pārsvarā izmanto vītnes cokolu - E27 vai E14.

 

3. Gaismas temperatūra

gaismas temperatūra

Gaismas avoti tiek raksturoti ne tikai ar jaudu, bet arī ar toni (krāsu). Tās raksturošanai (apzīmēšanai) izmanto krāsas temperatūru.

Krāsas temperatūra kvēlspuldzei parasti – 2700 K, halogēnlampas – 3000 K. 

Atšķirībā no kvēlspuldzēm, LED lampas tiek ražotas ar dažādām krāsas temperatūrām, robežās no 2700 K līdz 10000 K. 2700 K – mums pazīstamās siltās gaismas rādītājs. 3000 K – neitrāla balta gaisma, no 4000 līdz 6000 K – auksta gaisma (dienas gaisma), un vairāk kā 6000 K – krāsa raksturīga ar spilgti gaiši zilu toni. Tādējādi, LED lampas dod iespēju dažādu objektu apgaismošanai izmantot dažādu toņu (krāsu) gaismas. Jāatzīmē, ka ar gaismas temperatūras pazemināšanos LED spuldžu gaismas atdeve uz 1W eketriskās jaudas pazeminās 5% robežās.

 

4. Apgaismojuma leņķis un virzības diagramma

Gaisma no lampas var spīdēt dažādos virzienos un dažādos veidos, tomēr tas ir atkarīgs no lampas konstrukcijas. Viena lampa var spīdēt uz visām pusēm gandrīz vienādi, kas raksturīgs parastām kvēlspuldzēm bez reflektora. Citas lampas var dot šauru gaismas staru, kuru izmanto noteiktu objektu (vietu) apgaismošanai. Tāpēc, lai pareizi saprastu, kādā virzienā un leņķī spīdēs spuldze, tiek izmantotas diagrammas. Saprotamībai – virzības diagrammas centrā ar zilu līniju attēlots lampas konturs, bet ar sarkano – atspoguļots apgaismojuma leņķis.

gaismas leņķis

gaismas leņķis

 

LED tehnoloģijas ir devušas plašākas iespējas konstruējot LED lampas, t.i. vienāda korpusa lampās ir iespējamas dažādas virzības diagrammas. Tajā visā slēpjas vēl viena LED apgaismojuma priekšrocība – iespējams apgaismot tikai to vietu, kuru tas ir nepieciešams, un tādejādi bez vajadzības netiek apgaismota visa apkārtējā teritorija. Tas ir vēl viens papildus elektroenerģijas ekonomijas avots. LED lampas ļauj izmantot mazāku gaismas plūsmu nekā citu konstrukciju spuldzēs, kam par iemeslu ir tieši gaismas stara novirzīšana nepieciešamajā virzienā.

 

5. Lampas pielietojums

Izvēloties LED lampu, mums skaidri jāzina tās prasības, kuras mēs izvirzām; to vietu, kur tā tiks izmantotas.

Nepieciešams atcerēties, ka neskatoties uz to, ka LED lampām ir pats lielākais derīgās darbības koeficients, t.i. izkliedē siltuma enerģiju mazāk nekā citas spuldzes, tomēr darba procesā tās nedaudz uzsilst.

Gaismas diožu temperatūras diapazons, kuros pieļaujama LED lampu izmantošana ir 40°C. Tas ir skaidrojams ar to, ka ir nepieciešama LED diožu atdzesēšana – gaismas diožu temperatūrai sasniedzot 65-70°С sākas to struktūras sabrukšana, tās zaudē gaismas atdevi un ātrāk var sabojāties.

Ņemot vērā iepriekš minēto, nerekomendējam izmantot LED lampas šādās situācijās:

- saunu, pirts un citu telpu apgaismošanai, kurās gaisa temperatūra ir augstāka par 40°С;
- izmantot pilnīgi slēgtos gaismekļos, kuros nav gaisa cirkulācija un ir liela spuldzes pārkarsēšanas iespēja.

Tajā pašā laikā, LED lampa ir ļoti labi piemērota lietošanai gaismekļos, kuri atrodas ārā. Tūlītējā ieslēgšanās atšķir LED lampu no luminiscences spuldzes, kura aukstā laikā pilnībā iedegas tikai pēc 3-5 minūtēm.

 

6. Barošanas spriegums

Protams, lampu barošanas spriegumam ir jāatbilst spriegumam tīklā. Gribam vērst īpašu Jūsu uzmanību uz to, ka MR16 lampas tiek ražotas gan 12V spriegumam, gan 220V spriegumam. Mēģinājums izmantot lampu, kas paredzēta 12V spriegumam, 220V sprieguma tīklā, nekavējoties lampu sabojās un radīsies īssavienojums. Šo īpatnību nepieciešams ņemt vērā un būt ļoti uzmanīgiem izvēloties mainīt MR16 halogēnlampas.

Vēl viena īpatnība, kuru nepieciešams ņemt vērā mainot MR16 lampas – mainot lampu uz 12V gaismas diožu lampu, vispirms nepieciešams noskaidrot, kāds barošanas bloks tiek izmantots. Ja, Jūs izmantojat impulsīvo barošanas bloku, to būs nepieciešams nomainīt pret speciālu LED lampu barošanas bloku, pretējā gadījumā LED lampa zibsnīs.

2012 © ledmarket.lv | lapu izstrādājis @FelixVeilands

Top Desktop version